News and Announcements

Results and News

OHSAA Tournament Tickets for Softball

 Note from OHSAA =  Please make sure your fans know that only pre-sale online tickets will be available for ALL tournament games and they can be purchased at https://www.ohsaa.org/tickets

Results from May 5-6

Boys Tennis

Lost to Yellow Springs 3-2    

# 1 Singles = Ian Rinehart Lost 0-6, 3-6     

# 2 Singles = Ben Lucas Lost  0-6,  0-6        

# 3 Singles = Rylan Hurst Lost  0-6,  0-6     

# 1 Doubles =  Braxon Magulac & Ashtan Hendricks Won 6-4, 3-6,  6-4    

# 2 Doubles = Braden Ratliff & Logan Kibble Won   7-5,  6-2      

Lost to Area Ranked Dayton Christian 5-0.

# 1 Singles = Ian Rinehart Lost 5-7, 2-6     

# 2 Singles = Braxon Magulac Lost  0-6,  1-6        

# 3 Singles = Rylan Hurst Lost  1-6,  0-6     

# 1 Doubles =  Ben Lucas & Ashtan Hendricks Lost 5-7,  3-6    

# 2 Doubles = Braden Ratliff & Logan Kibble Lost 1-6,  0-6

Overall record 6-12  OHC  3-3   

High School Softball

Lost at Madison Plains 5-2.  Alexa Simpson struck out 4 and had a double.  Sadie Trisel had 2 hits.  Ellie Harlow had 2 RBI. 

Won at Northridge 23-6. Emma Hassid had a double.  Kennedy Dean 3 stolen bases, had multiple hits and 3 RBI.  Alexa Simpson struck out 4 and had multiple hits.  Also with multiple hits =  Gracie Bone, Makenna Reno (3 RBI), and Karlie Harlow (5 RBI). 

Overall record  8-13  OHC  5-9

High School Baseball

Reserve beat Madison Plains 10-0.  Andrew Hurley pitched the 5 innings and struck out 12 and also had 2 hits.  Cameron Bottorff had 2 hits as well.  1 Hit each by :  Landon Gardner, Will Reichley, Westin Holbert, Clayton Moore, and Kaden Knisley.

Reserve beat Bellbrook 5-4.   Kaden Knisley struck out 6.  Clayton Moore 2 hits.  Will Reichley, Landon Gardner, and Michael Campbell each had a hit.  Overall record 12-2  OHC  7-1

Varsity beat Madison Plains 10-0.  Keegan Phillips pitched the 5 innings and struck out 6.  Kristopher Phillips went 2-3 with a double.  Andrew Hackney doubled and had an RBI.  Logan Sandlin RBI.  Hunter Anderson had 3 RBI. 

Varsity lost to Cedarville 7-0.  Hits by:  Jarrod Mays, Ben Myers, Caleb Allen, Kristopher Phillips, and Andrew Hackney.  On the mound Judson Dobney struck out 4 and Logan Sandlin struck out 1.  Overall record 11-7  OHC  8-6

Middle School Track

Girls finished 1st and Boys 2nd out of 8 teams at YS Invitational that was hosted at our track due to renovation at YS Stadium. 

1st =   Whitney Boggs 200 and 400

          Josiah Knoerr 800 and 1600

          Kampbell Newman  100 and 200 Hurdles

          Jamarius Vinson  400

2nd =  Eve Matt   100 Hurdles

          Ana Clark  High Jump   

          Jordan Thacker   Discus and Shot Put

          Nyseha Vinson  200 Hurdles

          Temperance Hoke   800 and 1600

          1600 Relay ( Temperance Hoke, Ana Clark, Eve Matt, Whitney Boggs )

3rd =  Peyton McCaslin   Pole Vault

          Jamarius Vinson   100

          Kyan Hendricks   Pole Vault

          Sean Leonard   Long Jump

          400 Relay (Karter Newman, Xander Esau, Sean Leonard, Braidy Bishop)

          800 Relay (Kyan Hendricks,Xander Esau, Sean Leonard, Braidy Bishop)

4th =  Nyesha Vinson   200 Hurdles

          Ana Clark  200

          Gwen Matt   Long Jump

          Eve Matt   Pole Vault

          Karter Newman   110 Hurdles

          Archer Holston  1600

          Peyton Applegate   Pole Vault

5th =  Landon Erisman  High Jump

1600 Relay(Archer Holston,Kyan Hendricks,Landon Erisman,Peyton Applegate)

          Eliza Seevers  100 Hurdles

          Nyesha Vinson  100

6th =  Eliza Seevers  200 Hurdles

          Jimmy Church   Discus

High School Track

Miami Trace Invitational (8 teams DII)

Boys finished 6th of 8 and girls 7th of 8

Boys places:

1st – Zeke Powers, 400m.  3200m relay – Sam Powers, Noah Sylvester, Max Powers, Zeke Powers.

3rd – Noah Sylvester, 1600m. Sam Powers, 800m.  1600m relay – Grant Maxie, Sam Powers, Noah Sylvester, Zeke Powers

4th – Craig Finley, 200m.  400m relay – Biniam Upchurch, Joel Albeitz, Grant Maxie, Craig Finley.

5th – Craig Finley, 100m.  Grant Maxie, 400m.  Max Powers, 3200m.  Biniam Upchurch, long jump.

6th – Joel Albeitz, 110m hurdles. 

7th – Noah Sylvester, 800m.

Girls places:

1st – Laney Hines in both long jump and 100m hurdles.

4th – 400m relay – Hannah Finley, Kayden Ashley, Kayla Finley, Laney Hines

5th – Kayla Finley, 200m.  Kelsey Marsden, shot-put.

6th – Kayla Finley, 100m.  Meghan Erisman, 400m.

7th – Bailey Jones, 800m and pole vault.  800m relay – Kayla Finley, Kayden Ashley, Bailey Jones, Meghan Erisman.

8th – Hannah Finley, 100m.  Mya Anderson, 400m.  Sarah Trisel, high jump

Upcoming Events

Friday May 7

Boys Tennis Home vs Urbana  4:30

Varsity Softball and Baseball at Clinton Massie  4:30

JV Baseball at Tecumseh  5:00

Saturday May 8

OHC Middle School Track Championship at West Liberty Salem  10:00

JV Baseball Home vs Greenon  11:00

Varsity Baseball at Greenon  11:00

05/07/2021

Photo Gallery

  • Ramtourage Roller Coaster at Cedarville Boys Basketball Game Winter 2013
  • Ramtourage at Cedarville Football 2013
  • Ramtourage Spirit
  • Meeting at Victory Bell
  • Logan Lacure State Wrestling Champ 2014