News and Announcements

GREENE NAMED FIRST-TEAM ALL-STATE; PERRY RECEIVES SPECIAL MENTION HONOR.

2018 DIVISION I OPSWA ALL-OHIO GIRLS BASKETBALL
FIRST TEAM
Jacy Sheldon, Dublin Coffman, 5-foot-9, jr., 26.1 points per game; Madison Greene, Pickerington Central, 5-8, jr., 11.8; Valencia Myers, Solon, 6-3, sr., 14.6; Jada Marone, Berea-Midpark, 5-5, sr.; 20.8; Kierstan Bell, Canton McKinley, 6-1, jr., 33.4; Taylor Mikesell, Massillon Jackson, 5-11, sr., 30.7; Ashlynn Brown, Perrysburg, 6-2, sr., 17.0; Ariel Cummings, Toledo Notre Dame, 6-2, sr., 11.4; Sammie Puisis, Mason, 6-1, jr., 17.6; Abby Prohaska, West Chester Lakota West, 5-10, sr., 15.0.
COACH OF THE YEAR -- Trish Kruse, Solon.
CO-PLAYERS OF THE YEAR -- Kierstan Bell, Canton McKinley & Jacy Sheldon, Dublin Coffman.
 
SECOND TEAM
Katie Shumate, Newark, 5-10, jr., 13.8; Jazzlynn Gaiters, Thomas Worthington, 5-8, sr., 19.7; Jamir Huston, Cleveland John Hay, 6-1, sr., 20.4; Isabella Geraci, North Ridgeville, sr., 5-8; 17.1; Destiny Leo, Eastlake North, 5-10, soph., 19.1; Sophia Fortner, Wadsworth, 5-5, sr.; Macyn Siegenthaler, Wooster, 5-10, soph., 21.0, 5.2, 2.9 apg; Kylie Radebaugh, Ashland, 5-6, sr., 18.8; Gabbie Marshall, Cincinnati Mount Notre Dame, 5-9, jr., 16.3; Mya Jackson, Wilmington, 5-7, jr., 22.4.
 
THIRD TEAM
Uju Ezeudu, Reynoldsburg, 6-0, jr., 15.3; Sommer Pitzer, Westerville South, 5-5, jr., 12.1; Macy Spielman, Upper Arlington, 5-10, jr., 17.9; Sarah Balfour, Olmsted Falls, sr. 5-7: 17.8; Clare Kelly, Olmsted Falls, jr., 5-8,. 12.3; Annie Roshak , North Canton Hoover, 6-0, jr., 21.0; Theresa Parr, Stow-Munroe Falls, 5-8, sr., 16.6; Jordan Diehl, Springboro, 5-10, sr., 14.4; Hallie Heidemann, Cincinnati McAuley, 5-7, sr., 16.6; Corinne Thomas, New Carlisle Tecumseh, 5-9, jr., 23.3.
 
SPECIAL MENTION
Trinity McClure, Galloway Westland; Morgan Sharps, Newark; Maliya Perry, Pickerington Central; Samantha Pirosko, Eastlake North; Lauren Perry, Sylvania Southview; Jazmin Bulger, Fremont Ross; Micah Rhodes, Canton GlenOak; Jala Johnson, Toledo Notre Dame; Myriah Davis, Logan; Alivia Bash, Dresden Tri-Valley; Kyndal Howe, Dresden Tri-Valley.
 
HONORABLE MENTION
Teagan Ochaya, Mentor; Danajah Sanders, Lyndhurst Brush; Constance Chaplin, Euclid; Corenna Maynard, Chagrin Falls Kenston; Lexie Scarton, Berea-Midpark; Hailey Peoples-O’Neil, Geneva.
Abby Hickey, Toledo Whitmer; Cierra Harris, Holland Springfield; Maddie Brown, Toledo Whitmer; Nakiya Sigman, Lima Senior; Nadeen Jemaa, Perrysburg; Alyssa Steury, Ashland.
Emma Burns, Columbus DeSales; Maggie Crozier, Worthington Kilbourne; Anisja Harris, Gahanna Lincoln; Trinity McClure, Galloway Westland; Morgan Sharps, Newark.
Jeana Weatherspoon, Columbus Northland; Madison Bartley, Kettering Fairmont; Addie Brown, Oxford Talawanda; Presley Griffitts, New Carlisle Tecumseh; Jillian Hayes, Loveland; Kennedi Myles, Cin. Walnut Hills; Mickayla Perdue, Springfield; Cici Riggins, Hamilton.
Lonasia Brewer, Akron Hoban; Kaylee Pierce, Massillon Washington; Shyanne Sellers, Aurora; Soleil Barnes, Macedonia Nordonia; Sabria Hunter, Austintown Fitch; Ny’Eemah Brown, Wooster; Rylee Pireu, Massillon Perry.

03/13/2018

Photo Gallery

  • Varsity Girls Basketball 18-19
  • FRANKLIN COUNTRY COMMISSIONERS HONOR 2018 STATE CHAMPION TIGER GIRLS BASKETBALL TEAM
  • 2018 DIVISION I STATE CHAMPIONS
  • 2017-18 GIRLS BASKETBALL
  • 2016-17 TIGER VARSITY
  • GIRLS BASKETBALL CAPTURES 2016 DISTRICT CHAMPIONSHIP
  • 2015-16 GIRLS BASKETBALL - OCC CHAMPS
  • 2015-16 Seniors (l to r) Sam Grimm, Kennedi Jones, Lydia Hedgepeth
  • 2015-16 Girls JV
  • 2015-16 Girls Varsity-OCC Ohio Champions