Fall Sports Registration Open

All Fall Sport Athletes Grades 7-12 must have their parent register with them online in order to be able to start tryouts or practice. Athletes must also have a current physical on file in the Athletic Office.  Physicals can be turned into your coach or the Athletic Director.  Go Rams

8/1/2017 6:00 PM

Athletic News from State Track Meet

High School Track & Field news:
Ocean Morris finishes 6th at State in the girls 800m run!
 
Running in front of packed stands at Ohio State’s Jesse Owens Stadium Saturday, Ocean rose from 8th seed (16 state qualifiers) to take 6th in a time of 2:17.45.
 
6th place earned Ocean a spot on the podium and All-Ohio status by finishing in the top 8.
 
The 6th at state is the first ever state place for a Lady Ram in the 800m, and the best overall girls’ state result since 2007.
 
Congratulations Ocean! 
 
A picture is on the website under Varsity Track and Field as well as on the random pictures on the front page !

7/31/2017 1:54 PM

Rams Update

Event Details

  • April 24th, 2017

  • 5:00 PM

  • Track and Field Varsity

  • Varsity

  • Coed

  • Game

  • Away

  • Northeastern / Southeastern

  • Northeastern HS

  • 3:30 PM

  • High School

Spread the word:

Game Summary

RAMS

W

Vs.

NORTHEASTERN / SOUTHEASTERN

Rams win Quad at NE

Girls win 9 of 17 events to take Northeastern quad meet, boys also win!

 

Girls team scores:

GV 88.83, Kenton Ridge 66, Southeastern 53.66, Northeastern 41.5

 

Boys team scores:

GV 78, Northeastern 63.5, KR 63, SE 51.5

 

Girls individual top-3 finishes, and relay winners:

 

Ocean Morris – triple winner! – 100m hurdles, 800m run, pole vault

McKyna Woods – 1st in 200m and 400m, 3rd in 100m

Alex Hansen – 1st in 300m hurdles, 1st in high jump, 3rd in pole vault

Hannah Ferrell – 1st in discus

1600m relay – 1st – Alex Hansen, Ocean Morris, Olivia Maxwell, McKyna Woods

Olivia Maxwell – 2nd in 800m

Jackie Kasner – 2nd in 3200m

Jacquie Hall – 2nd in shot-put

Faith Rutherford – 3rd in 200m

Marinda Shoemaker – 3rd in 300m hurdles

 

Boys individual top-3 finishes:

 

Jaron Stoneburner – 1st in discus, 2nd in shot-put

Kevin Combs – 1st in 110m hurdles

Robbie Engle – 1st in 300m hurdles

Daniel Sage – 1st in 800m run

Ethan Bradds – 1st in shot-put

Tyler Robinette – 2nd in 400m, 3rd in pole vault

David Van Horn – 2nd in pole vault

Austin Roberts – 3rd in 200m

Garrett Wilson – 3rd in discus