MS Cheer Meeting Announcement

Middle School Cheerleading Meeting for Cheerleaders and Parents will be Monday July 23 at 7:00pm in the Middle School Cafe.  Reminder that all athletes should now be registering for their Fall Sport online on the school website under Athletics / Registration tab.  

7/23/2018 7:00 PM

Fall Registration Now Open

Athletes and Parents are now able to register for Fall Sports.  Go to the school website, click on Athletics, click on Registration and follow the steps listed.  You should receive an email confirmation after registration, if you do not then you are not registered.  There are two videos and several documents you must review so please allow enough time to complete this registration.  Athletes must be registered before they can start official practices.  Thanks for being a part of Greeneview Athletics

8/10/2018 2:00 PM

Rams Update

Event Details

  • April 19th, 2018

  • 04:30 PM

  • Track Field Varsity

  • Varsity

  • Coed

  • Game

  • Away

  • Greene County Inv

  • 3:30 PM

  • High School

Spread the word:

Game Summary

RAMS

n/a

Vs.

GREENE COUNTY INV

5th at County meet

Both boys and girls teams finish 5th of 8 at Greene County Invitational (all county teams, DI,DII,DIII)

Jaron Stoneburner sets meet record in boys shot-put, McKyna Woods scores 3 silver medals!

 

Boys team scores:

 

Beavercreek 191, Bellbrook 96, Xenia 82, Fairbor71, Greeneview 69, Cedarville 65, Legacy Christian 52, Yellow Springs 20

 

Girls team scores:

 

Beavercreek 175, Bellbrook 141, Fairborn 84, Cedarville 70, Greeneview 64, Xenia 53, Yellow Springs 43, Legacy Christian 17

 

Boys top-8 (top-8 scored, top 3 medaled):

 

Jaron Stoneburner – 1st in shot-put, 47’5”, personal best and meet record!

Nick Clevenger – 3rd in 400m, 3rd in shot-put, 5th in 200m

Kevin Combs – 3rd in 110m hurdles, 6th in 300m hurdles and high jump

Nick Milo – 3rd in discus

400m relay – 4th – Reece Marcum, Levi Rudduck, Clay Payton, Collin Wilson

Tyler Robinette – 5th in 800m run, 6th in pole vault

Collin Wilson – 5th in long jump

1600m relay – 5th – Wilson, Cameron McCoppin, Braden Baker, Robinette

Clay Payton – 7th in pole vault

3200m relay – 7th – Baker, McCoppin, Wade Hoyle, Griffin Maxwell

Cameron McCoppin – 8th in 800m

 

Girls top-8:

 

McKyna Woods – 2nd in 100m, 200m, 400m

Cassie Wheeler – 4th in 800m, 5th in 1600, 6th in 3200m

Kelsey Merriman – 4th in 100m hurdles

800m relay – 4th – Hannah Ferrell, Faith Rutherford, Kimberly Robinette, Olivia Maxwell

Olivia Maxwell – 5th in 800m

Hannah Ferrell – 5th in discus, 7th in long jump

3200m relay – 6th – Caitlyn McDonald, Shelby Rutherford, Tori Chaney, D’zyerae Pfeifer

400m relay – 7th – Brenna Heard, Robinette, Taylor O’Rourke, Merriman

Audrey Ackerman – 8th in shot-put

Faith Rutherford – 8th in pole vault

Jackie Kasner – 8th in 3200m

 

Xenia Gazette article and pictures:

http://www.xeniagazette.com/sports/29022/creek-records-county-wins