Golf Scramble and Fall Sports Meeting

July 8 -  Golf Scramble -  2:00pm at Locust Hills.  We are still in need of door prizes and teams if anyone has anything to donate please contact Mr. Rinehart in the Athletic Office (675-9711) and please send information to any friends that golf.  Registration form can be found on the website under Athletics Section.

July 18 - Fall Sports Team Meetings will be held at Greeneview HS at 6:00 pm.  All interested Fall Athletes should attend with a parent.   Reminder that athletes must be eligible grade wise, have a valid physical on file in the Athletic Office (turn into school or coach before first tryout day - the earlier the better), and register online.  Registration for fall sports will open up in July. More information will come later.

7/17/2017 6:00 PM

Athletic News from State Track Meet

High School Track & Field news:
Ocean Morris finishes 6th at State in the girls 800m run!
 
Running in front of packed stands at Ohio State’s Jesse Owens Stadium Saturday, Ocean rose from 8th seed (16 state qualifiers) to take 6th in a time of 2:17.45.
 
6th place earned Ocean a spot on the podium and All-Ohio status by finishing in the top 8.
 
The 6th at state is the first ever state place for a Lady Ram in the 800m, and the best overall girls’ state result since 2007.
 
Congratulations Ocean! 
 
A picture is on the website under Varsity Track and Field as well as on the random pictures on the front page !

7/31/2017 1:54 PM

Mark your Calendars - Annual Golf Scramble July 8

Scramble Flyer is in the Resources Section.  You can register online or you can send in form to Athletic Dept.  We need teams, door prizes, and sponsors.  Golf Scramble will be Saturday July 8 at 2:00pm at Locust Hills Golf Course.

7/8/2017 2:00 PM

News and Announcements

Athletic News for May 12

High School Baseball

Lost in the 2nd Round of Sectionals to # 4 Seed Northeastern 8-1. Finished the season with 7-18 record.

High School Softball

Lost in the 2nd Round of Sectionals to # 3 Seed Carlisle 4-0. Finished the season with 10-13 record.

High School Boys Tennis

Will Irvin and Nick Smith beat Carlisle in the First Round of Sectionals 7-6 7-6 then lost to Valley View 1-6 3-6. 

Bene Hoepfl and Matt Hovan also beat Carlisle in the First Round 6-1 6-2 and then lost to CJ  2-6  6-7.

High School Track & Field :

Lady Rams win OHC South Division Championship!  Boys take 2nd!

The girls won 8 of 12 running events, plus a field event win, scored 117 pts.

Boys won 4 events, scored 99 pts.

Ocean Morris and McKyna Woods named Co-Female Track Athletes of the Year!

South Division Girls team scores:  GV 117, Cedarville 96.5, Southeastern 58.5, Northeastern 41, Madison Plains 36

South Division Boys team scores:  Cedarville 120, GV 99, Northeastern 64, Southeastern 52, Madison Plains 16

Overall OHC Champions – earning 1st team All-OHC:

Ocean Morris – 100m hurdles

McKyna Woods – 200m dash

Hannah Ferrell – discus

Jaron Stoneburner – double winner! – boys shot-put and discus

Girls 1600m relay – Olivia Maxwell, Alex Hansen, McKyna Woods, Ocean Morris

Overall OHC runners-up – earning 2nd-team All-OHC:

Ocean Morris – 800m run

Boys 400m relay – Clay Payton, Collin Matt, Alex Brown, Robbie Engle

Boys 1600m relay – Tyler Robinette, Alex Brown, Collin Matt, Daniel Sage

OHC South Division Champions:

Ocean Morris – 100m hurdles and 800m run

Alex Hansen – 100m dash and 300m hurdles

McKyna Woods – 400m and 200m dashes

Hannah Ferrell – discus

Jaron Stoneburner – shot-put and discus

Kevin Combs – 110m hurdles

Girls 400m relay – Faith Rutherford, Olivia Maxwell, Hannah Ferrell, Jacquie Hall

Girls 1600m relay – Olivia Maxwell, Alex Hansen, McKyna Woods, Ocean Morris

Other South Division top-3 finishes – girls:

Brenna Heard – 2nd, 100m hurdles

McKyna Woods – 2nd, 100m dash

Jacquie Hall – 2nd, shot-put

Ocean Morris – 2nd, pole vault

Alex Hansen – 3rd, high jump

800m relay – 2nd - Rutherford, Maxwell, Ferrell, Hall

Olivia Maxwell – 3rd, 800m run

3200m relay – 3rd – D’Zyera Pfeifer, Marinda Shoemaker, Sydney Webster, Samantha Webster

Other South Division top-3 finishes – boys:

Robbie Engle – 2nd, 300m hurdles

Alex Brown – 2nd, 800m run

Ethan Bradds – 2nd, shot-put

3200m relay – 2nd – Collin Matt, David Van Horn, Braden Baker, Alex Brown

800m relay – 2nd – Reece Marcum, Clay Payton, Austin Roberts, David Van Horn

1600m relay – 2nd – Robinette, Brown, Matt, Sage

Daniel Sage – 3rd, 100m, 200m and 400m dashes

Garrett Wilson – 3rd, discus

Tyler Robinette – 3rd, pole vault

The boys team finished the regular season with a placing record of 63-10-1, and the Lady Rams finish at 60-14.

Next meet is the DII District Championships next Thursday and Saturday at Welcome Stadium in Dayton.

 

Middle School Track and Field

South Division Team Scores:

Boys:  Southeastern 91 – Cedarville 86 – Northeastern 63 – Madison Plains 51 – Greeneview 16

Girls:  Southeastern 101 – Cedarville 85 -  Northeastern 66 – Greeneview 29 – Madison Plains 26

Top 3 South Division Finishers:

Laney Hines -  2nd in 100 Hurdles, 2nd in 100,  1st in 200 Hurdles

Nick Milo -  1st in Discus

05/12/2017

Photo Gallery

  • Bryce Wilson Signing to Capital University for Football
  • Ethan Bradds Signing to Eastern Kentucky University
Feb 1, 2017
  • WLS Day Jan 24, 2017
  • Members of 10-0 1996 Football Team
  • Coin Toss 2nd Round Football Playoff 2014
  • Ramtourage Roller Coaster at Cedarville Boys Basketball Game Winter 2013
  • Ramtourage at Cedarville Football 2013
  • Ramtourage Spirit
  • Greeneview and Mechanicsburg Cheerleaders Winter 2013
  • Meeting at Victory Bell
  • Logan Lacure State Wrestling Champ 2014